پنجشنبه 22 آذر 1397 / 2018 13 Dec

خبرها

1395/11/23

پنج قدم برای سلامت روان


 

5 قدم برای سلامت روان

شواهد علمی نشان میدهند 5 قدم برای بهبود سلامت روان وجود دارد. اگر آنها را امتحان کنید احساس شادی بیشتری خواهید کرد و احساس مثبت تری خواهید داشت.

سلامت روان شما مهم است. بعضی از بیماری های روحی مانند اضطراب و افسردگی رایج هستند. اگر شما چنین بیماری هایی دارید اهمیت دارد که درمان مناسب را دریافت کنید. بیشتر در مورد سلامت روان مطالعه کنید.

چرا سلامت روان مهم است؟ اول اینکه، همه ما می خواهیم احساس خوبی نسبت به خود و جهان اطراف مان داشته باشیم، و از زندگی خویش بیشترین استفاده را بکنیم.

شواهدی نیز وجود دارند حاکی از اینکه سلامت روانی برای سلامت جسم مهم است، و می تواند به ما کمک کند به اهدافی که برای خود  تنظیم کرده ایم دست پیدا کنیم.

سلامت روانی چیست؟

هنگامی که ما در مورد سلامت روانی صحبت می کنیم، منظور مان تنها شادی نیست. بهتر است به یاد داشته باشیم که سلامت عمومی هم ذهن و هم بدن را در برمیگیرد و میدانیم که سلامت جسمی و روانی بسیار به هم مرتبط هستند.
مطمئنا، احساس شادی بخشی از سلامت روانی است. اما تمام آن نیست. یک نوع عمیق تر از سلامت روانی نیز وجود دارد که در مورد شیوه زندگی ایست که برای شما و دیگران مناسب باشد.

احساس قناعت، لذت بردن، و تعامل با جهان، عزت نفس و اعتماد به نفس همه بخشی از سلامت روان  هستند.روابط خوب، که برای شما و کسانی که در اطراف شما هستند شادی را به همراه می آورند نیز جزء سلامت روان هستند.
البته، سلامت روان خوب به این معنا نیست که شما هرگز با احساسات و یا موقعیت های دشوار رو به رو نشوید؛ بلکه به آن معنا است که شما احساس کنید انعطاف پذیری لازم را برای کنار آمدن با شرایط دشوار دارید.
سلامت روانی می تواند اشکال مختلف بسیاری داشته باشد، اما تعریف مفید آن میتواند داشتن احساس خوب و عملکرد مناسب باشد.
پنج گام برای رسیدن به برای سلامت روان

شواهد حاکی از آن است که برای بهبود سلامت روان 5 اقدام را میتوان انجام داد. اگر شما با ذهنی باز آنها را انجام دهید نتایج آن را خواهید دید.

ارتباط - با افرادی که در اطراف شما هستند ارتباط برقراری کنید: خانواده خود، دوستان، همکاران و همسایگان. برای توسعه این روابط زمان اختصاص دهید.
فعال باشد - لازم نیست حتما به سالن ورزشی بروید. میتوانید پیاده روی کنید، به دوچرخه سواری بروید و یا فوتبال بازی کنید. فعالیتی را پیدا کنید که از انجام آن لذت ببرید و آن را در زندگی خود جای دهید.

یادگیری را ادامه دهید - یادگیری مهارت های جدید می تواند به شما احساس موفقیت و اعتماد به نفس ببخشد. بنابراین میتوانید برای کلاسهای آشپزی ثبت نام کنید، شروع به یادگیری یک ساز موسیقی کنید و یا یاد بگیرید که چطور میتوانید دوچرخه خود را تعمیر کنید.

به دیگران هدیه بدهید - حتی کوچکترین عمل نیز میتواند ارزشمند باشد، چه یک لبخند، چه یک تشکر و یا کلمه ای محبت آمیز که به دیگران میگویید. همچنین میتوانید در فعالیتهای داوطلبانه شرکت کنید. این کارها می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند شبکه های اجتماعی خود را گسترش دهید.

 • توجه کنید - از لحظه حال آگاه باشید،از  احساسات خود، افکارتان، بدن تان و جهان اطراف تان مطلع باشید. برخی این کار را "توجه آگاهانه به حال" مینامند، که می تواند شیوه زندگی شما را به شکلی مثبت تغییر دهد و شما را برای مواجهه با چالش های زندگی آماده کند.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مرکز مشاوره دانشگاه تهران می باشد.
Design By Persianisd.com