پنجشنبه 22 آذر 1397 / 2018 13 Dec

خبرها

1397/05/06

برگزاری دومین نشست هم اندیشی شورای عالی راهبردی دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه تهران


دومین نشست هم اندیشی شورای عالی راهبردی دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۳۱ تیر ماه در محل تالار امیر کبیر دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مشاوره دانشگاه تهران، این نشست با هدف سبب شناسی و پیشگیری از رفتارهای خود آسیب رسان، با حضور دکتر محمد رضا علم، معاون سازمان دانشجویان وزرات علوم، دکتر داریوش سلیمی، مدیر کل حراست وزرات علوم، دکتر سید ابوالحسن ریاضی، مشاور سازمان دانشجویان وزارت علوم و دکتر منصوره السادات صادقی، مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم برگزار شد.

در این نشست آقای حمید پیروی، رییس مرکز مشاوره دانشگاه تهران گفت: موضوع رفتارهای خود آسیب رسان در حوزه آموزش عالی بخصوص دانشگاه‌های دولتی، با وجود اینکه نسبت به سایر دانشگاهها دارای فروانی کمتری بوده ولی با توجه انعکاس آن در سطح رسانه ها و جامعه از حساسیت بالایی برخوردار است. وی افزود: نتایج کارنامه سلامت روان دانشجویان تازه وارد دانشگاه تهران در سال گذشته نیز نشان می دهد که تعدادی از دانشجویان در بدو ورود نیازمند دریافت خدمات بهداشت روانی و درصد کمی نیز مداخلات درمانی جدی می باشند.

دکتر منصوره السادات صادقی، مدیر کل مشاوره و سلامت وزارت علوم با تاکید بر اهمیت دوره دانشجویی و لزوم توجه به دانشجو، توضیح دادند دانشجویان در مرحله انتقالی هستند که با انتخابهای متعدد مواجه هستند و بنابراین ممکن است بیشتر در معرض آسیب قرار داشته باشند.

وی با اشاره به برنامه های دفتر مشاوره و سلامت وزرات علوم برای پیشگیری و مداخلات در زمینه رفتارهای خودآسیب رسان توضیح دادند اقدامات انجام شده شامل افزایش تعداد مراکز مشاوره، افزایش تعداد کادر متخصص در این مراکز، اجرای برنامه کارنامه سلامت دانشجویان ورودی جدید، اجرای سیمای زندگی که سبک زندگی دانشجویان را در ابعاد مختلف بررسی میکند، می باشد.

وی افزود: از دیگر اقدامات انجام شده راه اندازی و تقویت کانون دانشجویی همیاران سلامت روان است. همیاران سلامت روان شبکه حمایت اجتماعی و پتانسیل بسیاری خوبی برای همیاری خود دانشجویان می باشد. ایشان توضیح دادند در سال گذشته با همکاری ۱۳۰ دانشگاه، ۱۰ مرکز پیام نور و ۱۵۵ شعبه فرهنگیان و فنی و حرفه ای حدود ۱۲ هزار دانشجو عضو این کانون ها شده اند و در برنامه های مراکز مشاوره دانشجویی همراه هستند. سپس وی گزارش در مورد سایر اقدامات انجام شده و نیز رسیدن به وضعیت مطلوب دادند.

آقای دکتر علم از دیگر سخنرانان این نشست بودند ایشان به نقش زیست دانشجویی اشاره نمودند و تاکید کردند هر دانشجو با خودش میراثی به ارمغان می آورد.

دریافت فایل پیوست خبر :

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به مرکز مشاوره دانشگاه تهران می باشد.
Design By Persianisd.com