نشست تخصصی هم خانگی: علل، ابعاد و آثار آن

۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۷ کد : ۱۷۴۷۶ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۴۴۶
نشست تخصصی هم خانگی ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۰ در دانشگاه تهران به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز مشاوره دانشگاه تهران، این سمپوزیوم با مشارکت دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان امور اجتماعی وزارت کشور و با حضور اساتید برجسته دانشگاه تهران؛ ویژه رؤسای مراکز مشاوره، کارشناسان، متخصصان و مددکاران اجتماعی مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور، مدیران دانشجویی به میزبانی مرکز مشاوره دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای نشست آقای حمید پیروی ، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تهران، ضمن خوشامدگویی، به نتایج برخی از پژوهش هایی که در وزارت عتف در این زمینه صورت گرفته و بروز نگرش مثبت در بین دانشجویان دانشگا های تحت پوشش این وزارتخانه  اشاره کردند

 سپس خانم دکتر فائزه رحمانی، مشاور وزیر در امور زنان و خانواده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به اهمیت این موضوع و تغییرات ارزشی که در ده های اخیر در جامعه ما بیشتر شده پرداخته و دغدغه های خود را؛ که مهمترین آنها آسیب های روانی- اجتماعی است را به اشتراک گذاشتند و اظهار امیدواری کردند که با همکاری اساتید دانشگاه بتوان با اجرای  طرح ها و برنامه های موثر قدم های مهم و اساسی در این زمینه برداشت.  

در ادامه دکتر صفاری نیا، مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تقدیر از مرکز مشاوره دانشگاه تهران در راستای توجه وافر به این موضوع، در رابطه با علل اجتماعی بروز رفتارهای خود آسیب رسان مطالبی را ارائه نمودند.

اشاره به برخی ساختارها، راهبردها، عوامل و پیامدهای فردی، اجتماعی- رابطه ایی و حقوقی این پدیده توسط خانم دکتر نرگس السادات سجادیه؛ عضو هیات علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران مطرح شد.

سپس آقای دکتر آزادارمکی عضو محترم هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران؛ نگاهی گذرا به آمار این موضوع در ایران و سایر کشورها داشته و با توجه به پژوهش هایی که در این زمینه انجام داده بودند، به متفاوت بودن همباشی در ایران و سایر کشورهای جهان و تفاوت در علل بوجود آمدن آن پرداختند.

اشاره به جنبه‌های مختلف همخانگی  و شایع‌ترین دلایل همخانگی در جمعیت جوانان ؛ و در نهایت نتیجه گیری در این زمینه از مباحثی بود که آقای دکتر حمید یعقوبی، عضو هیات علمی دانشگاه شاهد و رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شریف به آن پرداختنید.

مسائل  و ابعاد حقوقی همخانگی نیز از جمله مواردی بود که آقای دکتر عباس شیری عضو محترم هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران؛  در این نشست مطرح کردند.

در اختتامیه این نشست  اعضای محترم پنل به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده و در پایان دکتر مجیدصفاری نیا و حمید پیروی

به جمع بندی این مبحث پرداختند.

این سمپوزیوم با حضور حدود 270 نفر از رؤسای مراکز مشاوره، کارشناسان ، متخصصان و مددکاران اجتماعی مراکز مشاوره دانشگاه‌های کشور، مدیران دانشجویی به صورت مجازی (پلتفرم اسکای روم)  و حضوری در تالار امیر کبیر دانشگاه تهران برگزار شد.


لینک دانلود فایل

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.