همایش یک روزه هفته سلامت روان

پیشگیری از خودکشی در جوانان

۲۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۰ کد : ۹۷۱۲ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۷۳۴
مرکز مشاوره دانشگاه تهران با همکاری دفتر مرکزی مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سازمان امور دانشجویان کشور اقدام به برگزاری همایش یک روزه(۲۱ مهر ماه) با موضوع پیشگیری از خودکشی در جوانان به مناسبت هفته سلامت روان نمود.

فدراسیون جهانی سلامت روان ( WFMH ) محور اصلی روز جهانی سلامت روان سال ۲۰۱۹ را "پیشگیری از خودکشی" انتخاب کرده است و هدف از انتخاب شعار مشترک بین کشورها، ایجاد هماهنگی بیشتر میان آحاد جامعه و دولت‌ها در افزایش آگاهی و کاهش انگ دریافت خدمات درمانی برای درمان اختلالات روانپزشکی و در نهایت کاهش مرگ و میر پیامد این اختلالات است. خودکشی دومین علت مرگ در گروه سنی (۱۵ تا ۲۴) سال می‌باشد. پس زمان آن است که بایستیم و اقدامات بیشتری برای این جمعیت آسیب پذیر انجام دهیم.

باستناد آیه شریف قرآن کریم " من احیاها فکانما احیا الناس جمیعاً " که اهمیت نجات جان یک انسان را همانند نجات جان یک جامعه می‌داند، بدیهیست که اهتمام در پیشگیری از خودکشی پیشگیری از خودکشی صرفاً نه وظیفه حوزه سلامت بلکه بعنوان یک وظیفه دینی و ملی ارزشمند تلقی می‌گردد.

به همین منظور مرکز مشاوره دانشگاه تهران با همکاری دفتر مرکزی مشاوره و سلامت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سازمان امور دانشجویان کشور اقدام به برگزاری همایش یک روزه (۲۱ مهر ماه) با موضوع پیشگیری از خودکشی در جوانان به مناسبت هفته سلامت روان نمود.

در این مراسم که با حضور آقای دکتر صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان، آقای دکتر علم معاون سازمان امور دانشجویان، خانم دکتر صادقی مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان، آقای دکتر حبیبا معاون دانشجویی دانشگاه، جمعی از متخصصان و صاحبنظران حوزه سلامت روان، دبیران مناطق مراکز مشاوره دانشگاهی کشور و کاشناسان مراکز مشاوره دانشگاهی برگزار گردید. ابتدا آقای پیروی ضرورت برگزاری، اهداف و محورهای این همایش را بیان و بر ضرورت حساس سازی ذهنی مسئولان و آحاد جامعه بر لزوم اجرای برنامه‌های پیشگیری از خودکشی و تجمیع نیروها و هم افزایی اقدامات سازمان‌های متولی امور جوانان در حوزه پیشگیری از خودکشی تاکید نمودند. و همچنین به معرفی و رونمایی از بسته آموزشی نشاط دانشجویان پرداخته شد.

سپس آقای دکتر صدیقی ضمن اشاره به چالش‌ها و مشکلات مواجهه جمعیت دانشجویی بر برنامه ریزی در حوزه پیشگیری و ارائه خدمات سلامت محور تاکید نمودند.

در طی برگزاری این همایش با برپایی سه پنل تخصصی در خصوص سبب شناسی، پیشگیری و مداخلات اخلاقی و قانونی خودکشی با حضور مسئولان سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی سلامت به بحث و تبادل نظر پرداخته شد.

این نشست با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از متخصصان در محل باغ نگارستان از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۸ برگزار گردید.

 


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.